Home
Giving Back
Scholarships
Scholarship winners

Scholarship winners

2018 Scholarship Winners

Environmental Sciences in the Mining Sector

Juliette Kuiper

Sponsored by

Resource Related Engineering Discipline

Nelson Verbrugge

Sponsored by

mount-gibson-iron-logo

Female Student in a Technical Discipline in the Mining Sector

Lily Kendall

Sponsored by

mount-gibson-iron-logo

Indigenous Scholarship

Uriah Jimmy Daisybell

Sponsored by

Geology

Ronald Pollard

Sponsored by

Indigenous Scholarship

Benjamin McNeair

Sponsored by

Metallurgy

 

Lily Brady

 

Sponsored by

Female Student in a Technical Discipline in the Mining Sector

Lia Franklin

Sponsored by

Mining Engineering in the Mining Sector

Samuel La Macchia

Sponsored by

 


2017 Scholarships

Engineering in the Mining Sector

Riley Puccinelli

Sponsored by
Western-areas

Environmental Sciences in the Mining Sector

Daniel Chadwick

Sponsored by
VIMY VIMY RESOURCES sponsorship scholarship

Female Student in a Technical Discipline in the Mining Sector

Victoria Arrowsmith

Sponsored by
sponsorship newmont asia pacific scholarships scholarship winner MCWA Mining Club Mining WA


Geology

 

Jessica Morrison

Sponsored by
IGO

Female Student in a Technical Discipline in the Mining Sector

Breanna Cameron

Sponsored by
mount-gibson-iron-logo

Indigenous Student in the Mining Sector

Jasmine Peucker

Sponsored by
IGO

 


 

Resource Related Engineering

 

Jake Andrijasevich

Sponsored by

mount-gibson-iron-logo

Metallurgy

 

 

Nirmala Ilankoon

Sponsored by

 


 

2016 Scholarships

Engineering in the Mining Sector

Elliot Puccinelli

Elliot Puccinelli

Sponsored by
Western-areas

Environmental Sciences in the Mining Sector

Scholarship, Scholarships, Winner, WA Mining Club, WAMC, Mining Club, Environmental Sciences Scholarship

Grace Formentin

Sponsored by
VIMY VIMY RESOURCES sponsorship scholarship

Female Student in a Technical Discipline in the Mining Sector

scholarships scholarship winner MCWA Mining Club Mining WA

Natasha Farr

Sponsored by
sponsorship newmont asia pacific scholarships scholarship winner MCWA Mining Club Mining WA


Geology

scholarships scholarship winner MCWA Mining Club Mining WA

Jakub Cichosz

Sponsored by
IGO

Female Student in a Technical Discipline in the Mining Sector

scholarships scholarship winner MCWA Mining Club Mining WA

Anis McGowan

Sponsored by
mount-gibson-iron-logo

Indigenous Student in the Mining Sector

scholarships scholarship winner MCWA Mining Club Mining WA

Paul Jackson

Sponsored by
IGO

 

 

 

2015 Scholarship winners

Diversity in Mining sponsored by Newmont

Kaylah Paskins (UWA)

Engineering in Mining sponsored by Western Areas

Mitchell Thompson (Curtin University)

Environmental Sciences in Mining sponsored by 360 Environmental

Abbey Dunne (UWA)

Female Student in a Technical Mining Discipline sponsored by Mount Gibson Iron

Lia Cherico (Murdoch University)

Geology sponsored by Independence Group

Chris Manners (UWA)

Metallurgy sponsored by Midas-METS

Natasha Farr (Murdoch University)

 

2014 Scholarship winners

Metallurgy sponsored by METS

Michael Assmann (Curtin)

Environmental Sciences in Mining sponsored by 360 Environmental

Megan Sleep (Murdoch University)

Engineering in the Mining Sector sponsored by Mt Gibson Iron

Paulus Siang Kwie Han (Curtin)

Geology sponsored by BC Iron

Kate Philibert (Curtin)

Engineering in the Mining Sector sponsored by Western Areas

Dylan Liebeck (Curtin)

Female Student in a Technical Mining Discipline sponsored by Mt Gibson Iron

Claire Barber (Curtin)

 

2013 Scholarship winners

Environmental Engineering sponsored by WA Mining Club

Andrew Mortimer (UWA)

Mining Engineering sponsored by Western Areas Ltd

Miguel Bachiller (Curtin University)

Mineral Processing sponsored by METS

Jacob Sammut (Curtin University)

Geology sponsored by WA Mining Club and BC Iron

Carina Daly (Curtin University) & David Pearce (Curtin University)

Metallurgy sponsored by IMO and ICRG

Dewi Octavia (Murdoch University) & Alex Williams (Curtin University)

 

2012 Scholarship winners

Environmental Engineering sponsored by Deloitte

Bohdan Davies (Murdoch University)

Metallurgy sponsored by IMO

Anisa Mathews (Murdoch University)

Mining Engineering sponsored by Western Areas NL

Jak Kuser (Curtin/WASM)

Geology sponsored by BC Iron and Sanderson Drilling

Samantha Murray (Curtin University) & Kelly Campbell (Curtin University)

 

2011 Scholarship winners

Environmental Engineering sponsored by RPS Terra

Tracey Cousens (Murdoch University)

Metallurgy sponsored by IMO

Harley Davies (WASM) & Kylie Nettleton (Murdoch University)

Mining Engineering sponsored by Western Areas NL

Holly Kiely (Curtin University)

Geology sponsored by Kiernan Family and Sanderson Drilling

Jacinta Riedel (Curtin/WASM), Eleanore Bleraue (Curtin University), Hannah Dawson (UWA) & Greg Cohen (Curtin University)

 

2010 Scholarship winners

Environmental Engineering sponsored by Aquaterra

Lewis Mounsher (Curtin University)

Metallurgy sponsored by IMO

Tobiloba Freeman (Curtin University)

Mining Engineering sponsored by Western Areas NL

Nathan Dalton (UWA) & Codi Busson (Curtin University)

Geology sponsored by Kiernan Family

Ryan Dethian (Curtin University)

 

2009 Scholarship winners

Environmental Engineering sponsored by Aquaterra

Rachael Cooke (Curtin University)

Metallurgysponsored by IMO

Amy Lu (Curtin University)

Mining Engineering sponsored by Kiernan Family

Tomas Sibma (Curtin University)

Geology sponsored by Western Areas

Tara Kathleen McCann (Curtin University) & Alyssa Josephs (Curtin University)

 

2008 Scholarship winners

Environmental Engineering

Jade Kentwell (Murdoch University)

Metallurgy

Matthew Livingstone (Murdoch University)

Mining Engineering

Benjamin McDonald (University of WA)

Mining Engineering, Open Pit Scholarship

Phillip Baruffi (University of WA)

 

2007 Scholarship winner

Kieran Rich (WA School of Mines)

 

2006 Scholarship winner

Dean Sinno (University of WA)

 

2005 Scholarship winner

Erin Ireland (nee Stronach) (WA School of Mines)

 

2004 Scholarship winner

Vinod Perera (WA School of Mines)

 

2003 Scholarship winner

Trish Partyka (WA School of Mines)