Home
Past Winners

Past Winners

2016 Scholarship winners

Engineering in the Mining Sector sponsored by Western Areas

Elliott Puccinelli (Curtin)

Indigenous Student sponsored by Independence Group

Paul Jackson (Ballajura Community College)

Female Student in a Technical Mining Discipline sponsored by Newmont

Natasha Farr (Murdoch University)

Female Student in a Technical Mining Discipline sponsored by Mt Gibson Iron

Anis McGowan (Curtin)

Geology sponsored by Independence Group

Jakub Cichosz (Curtin)

Environmental Sciences sponsored by Vimy Resources

Grace Formentin (Murdoch)

 

2015 Scholarship winners

Diversity in Mining sponsored by Newmont

Kaylah Paskins (UWA)

Engineering in Mining sponsored by Western Areas

Mitchell Thompson (Curtin University)

Environmental Sciences in Mining sponsored by 360 Environmental

Abbey Dunne (UWA)

Female Student in a Technical Mining Discipline sponsored by Mount Gibson Iron

Lia Cherico (Murdoch University)

Geology sponsored by Independence Group

Chris Manners (UWA)

Metallurgy sponsored by Midas-METS

Natasha Farr (Murdoch University)

 

2014 Scholarship winners

Metallurgy sponsored by METS

Michael Assmann (Curtin)

Environmental Sciences in Mining sponsored by 360 Environmental

Megan Sleep (Murdoch University)

Engineering in the Mining Sector sponsored by Mt Gibson Iron

Paulus Siang Kwie Han (Curtin)

Geology sponsored by BC Iron

Kate Philibert (Curtin)

Engineering in the Mining Sector sponsored by Western Areas

Dylan Liebeck (Curtin)

Female Student in a Technical Mining Discipline sponsored by Mt Gibson Iron

Claire Barber (Curtin)

 

2013 Scholarship winners

Environmental Engineering sponsored by WA Mining Club

Andrew Mortimer (UWA)

Mining Engineering sponsored by Western Areas Ltd

Miguel Bachiller (Curtin University)

Mineral Processing sponsored by METS

Jacob Sammut (Curtin University)

Geology sponsored by WA Mining Club and BC Iron

Carina Daly (Curtin University) & David Pearce (Curtin University)

Metallurgy sponsored by IMO and ICRG

Dewi Octavia (Murdoch University) & Alex Williams (Curtin University)

 

2012 Scholarship winners

Environmental Engineering sponsored by Deloitte

Bohdan Davies (Murdoch University)

Metallurgy sponsored by IMO

Anisa Mathews (Murdoch University)

Mining Engineering sponsored by Western Areas NL

Jak Kuser (Curtin/WASM)

Geology sponsored by BC Iron and Sanderson Drilling

Samantha Murray (Curtin University) & Kelly Campbell (Curtin University)

 

2011 Scholarship winners

Environmental Engineering sponsored by RPS Terra

Tracey Cousens (Murdoch University)

Metallurgy sponsored by IMO

Harley Davies (WASM) & Kylie Nettleton (Murdoch University)

Mining Engineering sponsored by Western Areas NL

Holly Kiely (Curtin University)

Geology sponsored by Kiernan Family and Sanderson Drilling

Jacinta Riedel (Curtin/WASM), Eleanore Bleraue (Curtin University), Hannah Dawson (UWA) & Greg Cohen (Curtin University)

 

2010 Scholarship winners

Environmental Engineering sponsored by Aquaterra

Lewis Mounsher (Curtin University)

Metallurgy sponsored by IMO

Tobiloba Freeman (Curtin University)

Mining Engineering sponsored by Western Areas NL

Nathan Dalton (UWA) & Codi Busson (Curtin University)

Geology sponsored by Kiernan Family

Ryan Dethian (Curtin University)

 

2009 Scholarship winners

Environmental Engineering sponsored by Aquaterra

Rachael Cooke (Curtin University)

Metallurgysponsored by IMO

Amy Lu (Curtin University)

Mining Engineering sponsored by Kiernan Family

Tomas Sibma (Curtin University)

Geology sponsored by Western Areas

Tara Kathleen McCann (Curtin University) & Alyssa Josephs (Curtin University)

 

2008 Scholarship winners

Environmental Engineering

Jade Kentwell (Murdoch University)

Metallurgy

Matthew Livingstone (Murdoch University)

Mining Engineering

Benjamin McDonald (University of WA)

Mining Engineering, Open Pit Scholarship

Phillip Baruffi (University of WA)

 

2007 Scholarship winner

Kieran Rich (WA School of Mines)

 

2006 Scholarship winner

Dean Sinno (University of WA)

 

2005 Scholarship winner

Erin Ireland (nee Stronach) (WA School of Mines)

 

2004 Scholarship winner

Vinod Perera (WA School of Mines)

 

2003 Scholarship winner

Trish Partyka (WA School of Mines)